Aradığın Usta Ayağına Gelsin - UstamGeliyor Blog

Dekorasyon Boyaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dekorasyon boyaları hakkındaki tüm bilgilere dekorasyon boyaları ustamgeliyorda adresinden ulaşabilirsiniz.

Dekorasyon Boyası Nedir?

Tüm boya çeşitleri gibi dekorasyon boyası da havalı boya tabancası ile boyanmaktadır. Dekorasyon amaçlı kullanılan estetik görünümlü boyalara dekorasyon boyası denilmektedir. Bazı dekorasyon boyaları selülozik yapılıdır. Bu yapıda olan boyalar ister dekorasyon boyası olsun ister başka tür boya olsun fırça ile uygulanmazlar. Ancak diğer türdeki boyalar fırça ile uygulanabilir. Bazı dekorasyon boyaları için incelticiler kullanılabilir. Boyacılar hangi boyaya hangi inceltici kullanılacağını daha iyi bilir. Bu incelticiler, saf terebentin içerirler. Bu sayede olduğu kıvamdan daha ince kıvama dönüşürler. Bu boyalar bir gün kuruyabilme özelliğine sahiptirler. Bazı selülozik boyalar ise tiner ile inceltilebilir. Bunlar genelde otomobil boyama sektöründe kullanılırlar. Kuruması ve kemikleşmesi daha kısa sürede olur.

Akrilik Boyanın Dekorasyonda Kullanılması

Bazı akrilik boyalar, dekorasyonda sık sık kullanılmaktadır. Su bazlı ve selülozik bazlı olanlar bulunmaktadır. Su bazlı olanların inceltilmesi izopropil alkol ile yapılır. Bu tam bir dekorasyon boyasıdır. Bazı alanlarda model boyası olarak da geçer. Kuruması ise kısa sürede gerçekleşir. Selülozik boyalar tinerle inceltilir. Otomobillerin dekorasyonu için kullanılır. Dayanıklılığı diğer boyalara göre daha azdır. Bu nedenle dekorasyon boyacı tarafından dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca koruyucu verniği de bulunmalıdır. Bu vernik sayesinde dayanıklılığı artar. Dekorasyon alanında sıklıkla kullanılmaz.

Dinamik Dekorasyon Boyaları

Dinamik dekorasyon boyaları, diğer boya türlerine göre daha az dayanıklıdır. Bu nedenle yanında verniği bulunmalıdır. Bu boyaların vernikleri iki bileşenden oluşur. Donma süresi iki günü bulabilir. Bu iki gün içinde kemik haline gelir ve dayanıklılığı artar. Tüm boyalar için bunlara dekorasyon boyaları da dahil boya badana işleri konusunda uzman olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Uzmanlar, bu boyaları öncelikle ince katman şeklinde uygularlar. Daha sonra üzerinde geçerler. Selülozik boyalar, diğer boyaların üzerine uygulandığı zaman çatlatma yapabilirler. Bu nedenle de selülozik bazlı akrilik boyaların üzerine hangi boya uygulanırsa uygulansın tutmaz.

Yorum yaz

Usta mı arıyorsun?

Ustamgeliyor.com ustalarla müşterileri birleştiren bir hizmet platformudur.Eğer bir ustaya ihtiyacın var ise-kısaca ihtiyacını belirt -gelen 7 teklifi karşılaştır-sana en uygun ustayı seç .

Talep oluşturmak için hemen logoya tıkla:

Kategoriler

En Popüler