Aradığın Usta Ayağına Gelsin - UstamGeliyor Blog

Ağaç Aşılama İçin Doğru Zaman

Sizlere ustamgeliyor ağaç aşılama hakkında ne olduğu, nasıl ve zaman yapılması gerektiği gibi konularda ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Ağaç Aşısı Ne İçin Yapılır?

Ağaç aşısı ile bir ağaçta yer alan meyvenin cinsinin iyileştirilmesi veyahut da farklı meyvenin verdirilmesi sağlanabilir. Eğer aşılama işlemi yapılmaz ise bu durumda meyvelerin yabanileşmesi söz konusu olacaktır. Bu durumda da meyvelerin lezzeti kaybolacağı için bir anlamı kalmayacaktır.

Ağaç Aşılama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tarım işleri ile uğraşanlar için zaman çok önemlidir. En iyi verimi elde edebilmek için yapılması gereken ise doğru zamanda aşılama yapmaktır. Bu kapsamda ağaç aşılama için doğru zaman nisan ve mayıs ayları olmaktadır. Bu zaman içerisinde doğru bir şekilde aşılama yapılması halinde çok daha iyi kalitede meyve elde edilebilir.

Ağaç Nasıl Aşılanır?

Ağaç aşılama son derece teknik bir iştir. Dolayısıyla kurallarına riayet etmek gerekmektedir. Ağaç aşılama yöntemleri her ne kadar alt kısımlara ayrılsalar da genel olarak ikiye ayırabiliriz. Bu kapsamda birincisi kalem aşılama ikincisi ise yaprak aşısı(göz aşısı) olmaktadır.

İlk olarak kalem aşısından bahsedecek olursak genç ağaçların yan dallarının alınarak aşılanmak istenen ağaca uygulanır. Çoban aşısı, yarma kalem aşısı ve İngiliz yarma kalem aşısı olmak üzere 3 çeşit kalem aşısı vardır.

Ağaç aşısı türlerinden yaprak aşısı ise daha körpe olarak adlandırabileceğimiz fidanlara uygulanmaktadır. Yaprak aşısı sürgün ve durgun olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Her iki türünde de son derece dikkatli bir şekilde aşılama yapılmalıdır.

Farklı Meyve Ağacına Dönüştürme

Yukarıda da belirttiğimiz gibi meyve ağaçlarının türünü de değiştirebilirsiniz. Bu kapsamda aşağıda belirtilen ilk meyveler ikincilere dönüştürülebilir.

Elma           Armut

Şeftali         kayısı, badem, erik

Vişne          kiraz

Zerdali        erik, şeftali, kayısı

Erik             badem, şeftali, kayısı

Ayva           muşmula, malta eriği

Ahlat           ayva, armut, muşmula

Aşı Makinesi

Yukarıda belirttiğimiz aşılama işlemlerinin tutabilmesi için yüksek oranlarda tutma sağlayan aşı makinesi modelleri kullanılmalıdır. Bu sayede aşınızın tutma oranı %85 oranına ulaşacak ve de elde ettiğiniz ürünlerin kaliteleri de bir hayli yüksek olacaktır.

2 Yorum

Usta mı arıyorsun?

Ustamgeliyor.com ustalarla müşterileri birleştiren bir hizmet platformudur.Eğer bir ustaya ihtiyacın var ise-kısaca ihtiyacını belirt -gelen 7 teklifi karşılaştır-sana en uygun ustayı seç .

Talep oluşturmak için hemen logoya tıkla:

Kategoriler

En Popüler