shutterstock_1050207236.jpg

Okuma Köşesi Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Marangoz Ve Ahşap İşleri H.Yıldız     Apr 15, 2018    


Okuma köşesi dekorasyonu nasıl yapılır sorusu için Ustamgeliyor adresinden farklı örnekler görülebilir. Bunun nasıl olacağı dekorasyon beklentilerine göre değişecektir.

shutterstock_734566234.jpg

Oturma Köşesi Nedir

Oturma köşesi olarak tanımlanan kavram, ev dekorasyon ile ilgilenen kişilerin genel olarak bildiği bir konudur. Ayrıca günlük hayatta da artık daha fazla evlerde kullanılır hale gelmiştir. Bundan on yirmi yıl öncesinde şark köşesi gibi kavramlar sık kullanılıyordu ve günümüzde artık bunu da içine alan daha kapsamlı bir ifadeden bahsedilebilir. Oturma köşesi, bir iç mekân içerisinde oturma alanını ifade eder. Bu alanda birtakım eşyalar vardır. Yani koltuk, koltuk takımı, sehpa, minder gibi konforu sağlayacak bölümler bulunur. Bu alanların hangi eşyalarla nasıl döşeneceği tamamen nasıl ve ne amaçla bir alan kullanılacağı, ayrıca zevk olarak da nasıl bir işlem olacağı konusuyla ilgilidir.   Yani ister minderlerle oluşturup yerde oturma alanı yaratabilirsiniz isterseniz de koltuk takımından bunu yapabilirsiniz.   Eğer koltuk takımlarından hoşlanmıyorsanız ve taşınabilir, yere yakın zemin hazırlıyorsanız bu durumda minderler ideal olur. Yine alçak sehpa modelleri ile bunu oluşturabilirsiniz. Koltuk takımlarıyla da aynı şekilde işlemler olabilir.

shutterstock_1062668804.jpg 

Oturma Köşesi Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle kategori bakımından nasıl bir işlem olacağı ve genel görüntü bakımından da hangi sonucun alınması gerektiğini bilmek gerekir.  Yani eşya detaylarına geçmeden ve nelerin kullanılacağına karar vermeden önce kafanızda iyi bir taslak olması önemli bir ayrıntıdır.   Tasarımı iyi olmayan dekorasyonlar pek de iyi sonuç vermez. Terine iyi tasarlanan ve hayata geçirilen uygulamalar da beklentileri karşılar, daha kararlı bir ilerleme elde edilebilir. Tasarım süreci bittikten sonra ikinci olarak ekonomik açıdan ne kadar bütçe ayrılması gerektiğini belirlemek gerekir.  Yani bütçenize ve de alınacak eşyalara tam hazırlık olması bakımından ekonomik durum önemlidir. Aksi halde istenmeyen borçlanmalar sorun yaratabilir, bu da sizi zora sokabilir.  Bütçenizi de belirledikten sonra yapılması gereken iyi bir firma seçmek olacaktır.  Firma seçimi, üründen alınan verimin iyi olması, uzun vadede iyi bir sonuç oluşması bakımından da kritik bir konudur. Firmanızı pahalı ve düşük kaliteli ürün satan yerlerden ziyade uygun indirimli fiyatlardan kaliteli ürün satan yerlere göre seçebilirsiniz.  Ürün seçimi konusuna gelince şu konular dikkate alınabilir

shutterstock_789165103.jpg 

  • Minder ya da mobilya hangi ürünü alırsanız alın öncelikle ürünün kaliteli olup olmadığına bakın.
  • Köşe takımı, özellikle geniş bir oturma alanı olan yerlerde uzunlamasına etkisi ve tamamlayıcı özelliği ile tercih edilebilir. Çok dar yerlerde bu takımlardan uzak durabilirsiniz.
  • Ev aksesuarları kullanmak, oturma alanını daha güzel bir hale getirmek için değerlendirilebilir. Bu aksesuarlar minder, süslü örtüler, vazo benzeri eşyalar gibi düşünülebilir. Hangi ürünü tercih edeceğiniz size bağlı olacaktır.

    shutterstock_552354694.jpg

  • Mobilya seçerken dayanıklı malzeme seçmek ileride uzun yıllar kullanım sağlar. Ancak sık eşya değiştiriyorsanız bu durumda daha ortalama ürünlere yönelebilirsiniz.
  • Yerleşim yaparken zemine önem verebilirsiniz. Yani yer minderlerinden oluşan bir oturma alanı varsa bu durumda zeminin iyi olması gerekir. Halı veya halıflekslerden yararlanabilir, ayrıca yumuşak halılar kullanabilirsiniz. Sonuçta oturma, arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle sohbet etme, dinlenme alanı olacağı için bu bölümün konforlu olması ideal olacaktır.
  • Sehpa detayı en önemli bölümlerden biridir. Bunun da nedeni oturma alanında içecek yiyecek koymak için bir yerin olması gerekmesidir.


    shutterstock_1055109785.jpg

Renk Kullanımında Nelere Dikkat Etmeli?

Oturma alanı dekorasyonu ve ev aksesuar modelleri için en önemli konulardan biri renk geçişlerine önem vermektir. Eğer geleneksel motiflerden oluşan bir oturma alanı varsa kırmızı, bordo gibi renkler ağırlıklı olabilir.  Bu renklerle paralel ürünlerin kullanımı önemlidir. Koltuk takımlarında da koyuluk ve açıklık dengesinin de iyi ayarlanması gerekir.  Eğer koltuk takımları çok renkliyse kullanılan aksesuar v zemin özellikleri sade olabilir. Tersine koltuklar çok sade tonlardan ayarlandıysa da aksesuarların renkli olması fayda eder. Yani her renk aynı olmamalıdır. Olabildiğince zıt renkler birbiriyle kullanılmalı, yorucu bir görüntü oluşturulmamalıdır.

shutterstock_530262067.jpg 

Oturma Köşesi Firması Bulmak

Oturma köşesi firması bulmak için Ustamgeliyor adresini değerlendirebilirsiniz.  Buradan firma bulmak için öncelikle hangi adreste olduğunuzu yazabilir ve sonra da karşınıza çıkan firmalardan ücretsiz teklif al  diyebilirsiniz. Böylece seçim yapmak kolaylaşacaktır.

shutterstock_1038774610.jpg

Marangoz ve Ahşap işleri için ihtiyacın olan en iyi uzmanlar Ustamgeliyor.com'da. 
HEMEN TIKLA ve müşteri oylarıyla seçilen ustalarımızdan ÜCRETSİZ en uygun fiyat teklifini al.

Profesyonel ustaları bulabileceğin tek adres!
Usta Arıyorum Ustayım Müşteri Arıyorum
Kategoriler
Bizi Takip Et
Ustamgeliyor facebook Ustamgeliyor twitter Ustamgeliyor instagram Ustamgeliyor Youtube Ustamgeliyor Google+Arkadas olalim

Yeni cikan yazilar sicak sicak E-Posta
kutuna gönderilsin ister misin?