shutterstock_564967930.jpg

Dünyanın en keyifli işi: Bahçe peyzajıyla ilgili bilmeniz gerekenler

    May 11, 2018    


Bahçeli bir eve sahip olmak herkesin hayaliyken siz bu hayali gerçekleştirdiniz. Şimdi bu bahçeyi nasıl değerlendireceksiniz? Bahçenizde yapabileceklerinizle ilgili kesinlikle hoşunuza gidecek ve yeni fikirler bulmanızı sağlayacak önerilerimiz var.

shutterstock_578951197.jpg

Şehir hayatı içerisinde hepimiz koşuşturarak günler, haftalar geçiriyoruz. Yoğun trafik, uzun çalışma saatleri, artan kalabalık derken, kaçamak yapabileceğimiz ufak ve bizi mutlu edecek evler arayışına girdik hepimiz. Şöyle küçük ve kafamızı dağıtabileceğimiz bahçeli bir ev hepimizin hayali. Siz bu hayali gerçekleştirdiniz ancak o bahçenin bakımını nasıl yapabileceğinizi düşünmeye başladıysanız, bahçe peyzajını şöyle bir mantığa oturtmanın tam sırası.

“Bitkiler şuraya, zeytin ağacı buraya” gibi planlar ilk elden başarılı olsa da, aslında yapmanız gereken şey, bahçenizi bir bütün olarak düşünüp her köşeye, her kenara ayrı bir güzellik yerleştirmek ve yaşanabilirliği de göz önünde bulundurmaktır. Öyle ki yalnızca sebze-meyve yetiştirmeye çalışarak yaşanılabilir bir ev yaratmaktan ziyade, aslında sadece verdiğiniz emeği farkında olmadan artırmış ve yaşam alanınızı daraltmış olursunuz. Bahçenizin kapladığı alandan ziyade, onu nasıl değerlendirdiğiniz önemlidir. İrili ufaklı her bahçe, birkaç ufak dokunuşla, dünyanın en renkli yaşam alanına kolaylıkla dönüşebilir.

shutterstock_182175461.jpg

Mühim olan boyut değil, canlılık 

Öncelikle, bahçenizin nasıl görünmesini istediğinize karar vermelisiniz. Bu, geri kalan her şeyi halletmenizdeki en önemli adımdır. Hatta, küçük bir balkonu bile, onunla ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra rengarenk bir bahçeye dönüştürebilirsiniz.

Örneğin, dar alanlar için ahşap zemin tercih ederek daha doğal ve samimi bir ortam yaratabilir, duvara sabitlenen saksılara konmuş bitkilerle de bu ortamı destekleyebilirsiniz. Küçük bir bahçeniz olmasına rağmen bu bahçeyi görsel olarak doyurucu bir hale getirmek istiyorsanız da pastel renklerle bahçenizin duvarlarını renklendirebilirsiniz. 

shutterstock_243430759.jpg

Küçük bir bahçeniz varsa merdiven kenarları kesinlikle değerlendirilmesi gereken alanlardır. Merdivenlerin kenarlarına yerleştirebileceğiniz uzun saksılar içinde yetiştirilmiş bitkiler, doğrudan bahçenizin imajının tazelenmesine yardımcı olur.

Yine küçük alanlarda tercih edebileceğiniz taş süslemelerle ufak alanlarda bitki yığınları oluşturmak yerine farklı dokuların da bahçenize katkıda bulunmasını sağlayabilirsiniz.

shutterstock_51764395.jpg

Bahçe mobilyası çok önemli

 Kendinize bahçenizde dinlenmek için kullanacağınız bir alan yaratmalısınız. Yeri geldiğinde o alanda yemek yenmeli, yeri geldiğinde çayın ve kahvenin eşlik ettiği güzel sohbetler edilmeli, yeri geldiğinde ise sadece temiz havanın solunması için şöyle birkaç saatinizi orada geçirebilmelisiniz. Bu nedenle bahçe mobilyasına ihtiyaç duyulur.

Büyük ve kaba mobilyalar bahçelerde işlevsel değildir. Ne olursa olsun, o alanın her santimi, her metresi değerlidir ve bu mobilyalar bahçede epey sırıtır. O yüzden küçük masalar ve mobilyalar tercih etmeniz en akıllıcasıdır. Bahçenizin genel dokusuyla uyumlu mobilyalar tercih ederseniz, hem gözünüze hem de rahatlığa hizmet eden ortamı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

shutterstock_283592738.jpg

Uyum yaratabilmek

Bahçeli bir ev, onu çevreleyen duvar ya da çitlerden tutun da dış kapısına ve dekorasyonuna kadar bir bütünlük arz etmeli. Akdeniz tarzında, Asya tarzında ya da Avrupa tarzında planlanmış bir bahçe, bütünlüğüyle dikkat çekmelidir. Bu yüzden, her türlü detayı inceden inceye planlamalısınız.

shutterstock_437632210.jpg

Sizin için bahçe peyzajı ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere Ustamgeliyor.com’un yetenekli ve başarılı ustaları, her şeyi düşünerek ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek adına çalışıyor. Hemen teklif isteyin, bahçeniz tam da istediğiniz gibi düzenlenip rengarenk olsun. En keyifli günleriniz, ışıl ışıl, dikkat çekici ve yaşanası bahçenizde geçecek. 

Profesyonel ustaları bulabileceğin tek adres!
Usta Arıyorum Ustayım Müşteri Arıyorum
Kategoriler
Bizi Takip Et
Ustamgeliyor facebook Ustamgeliyor twitter Ustamgeliyor instagram Ustamgeliyor Youtube Ustamgeliyor Google+Arkadas olalim

Yeni cikan yazilar sicak sicak E-Posta
kutuna gönderilsin ister misin?