Çatı tamiri.jpg

Yaşamadan önce önleyin: Çatı bakımı neden çok önemli?

Çatı Ve Oluk H.Yıldız     May 12, 2018    


Çatı bakımı, büyük siteler için de, apartmanlar için de, müstakil evler için de ciddi önem arz eden bir konu. Akıntı gibi sorunlarla karşılaşmayı önlemek için çatı bakımını ihmal etmemeniz gerek.

Yaşadığınız ev, her anlamda güven ve rahatlık sağlamalı. Huzurlu bir şekilde yaşayabilmek için evin teknik ihtiyaçlarının karşılanması gerek. Bu ihtiyaçlardan belki de en önemlisi, çatı bakımdır. Çatı bakımının gerekliliği hakkında söylenebilecek elbette çok fazla şey var. Bir gün eve işten döndüğünüzde gördüğünüz tablo çatısı akan bir ev olsa, emin olun bu epey tat kaçırıcı bir an olurdu.

Engellemek için ise, çatı bakımını düzenli hale getirmekte yarar var. Çatı bakımına neden ihtiyaç duyduğumuzu ve neler yapılması gerektiğini inceledik.

shutterstock_612038903.jpg

Çatıların eskidiğini aklınızdan çıkartmayın

Çatı, binanın her türlü hava olayıyla doğrudan temas eden ve bu temastan çok fazla etkilenen kısmıdır. Gün ışığını da, yağmuru da, kar yağışını ve rüzgarı da en çok çatı göğüsler. Bu nedenle, eskimesi de kaçınılmazdır. Bu kaçınılmaz eskimeye yalnızca çatının kiremitleri değil, taşıyıcı elemanları da ve izolasyon malzemeleri de maruz kalır.

Çatı bakımının gerekliliği de tam olarak bu eskimeyle alakalıdır. Eskiyen çatı, binayı önceki gibi koruyamamaya başlar. İzolasyon malzemesi zarar görür ve beklemediğiniz bir anda çatı akmaya başlayabilir. Bununla karşılaşmamak için çatı bakımı yaptırmanız, her şeyden önemlidir. Çatı akıntılarıyla ya da daha büyük problemlerle karşılaşmadan bu gibi sorunları engelleyebilmenin tek yolu olan çatı bakımını ihmal etmemeniz gerekiyor.

shutterstock_416537140.jpg

Örneğin, farklı nedenlerle kırılan kiremitler, bir an önce değiştirilmelidir. Görüntü kirliliğine neden olmasının yanında kırılan kiremitler en çok da çatıyı eskisi kadar koruyamamaya başlar. Çatı bakımının en önemli adımlarından birisi olan kiremit yenilemeyi kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Keza, taşıyıcı elemanlar da zamanla tıpkı kiremitler gibi ve çatıyı oluşturan tüm elementler gibi zayıflamaya başlayacaktır.

Bu yüzden kontrol edilmeli ve taşıyıcı elemanlar içerisinde zarar gören parçalar varsa bir an önce müdahale edilerek yenilenmesi sağlanmalıdır. Daha iyi bir çatı kalitesi ve uzun ömürlü izolasyon için, çatıyla ilgili tüm problemlerinize bütüncül yaklaşmalı ve bir problemle uğraşırken diğerini atlamamalısınız.

shutterstock_567047149.jpg

Ne zaman usta çağırmalı?

Esasen çatı onarımını her zaman usta ellere bırakmalısınız. Özellikle de, eğer uzun süredir hiç bakım yapılmıyorsa kesinlikle bir usta çağırmalısınız. Öte yandan şu zamana kadar küçük tadilatlarla çatınızın sağlıklı bir şekilde kullanışlılığını sağlayamayacağınızı aklınızda tutmanızda yarar var. Zira biraz önce de söylediğimiz gibi, çatıyla ilgili tüm problemlere bütüncül yaklaşarak hareket etmeli ve bir tarafla uğraşırken diğer tarafın sorun çıkartabilme potansiyelini aklınızın bir köşesinde tutmalısınız.

Bu yüzden, ufak sorunlarla kendi başınıza ilgilenmek ekonomik gibi görünse de, tek seferde yapılan ve tüm çatıyı yenilemeyi amaçlayan bir çatı bakımını tercih etmekte yarar var.

shutterstock_250922995.jpg

Ustamgeliyor.com sizin için işini kesinlikle iyi yapan ustaları bir araya getirerek uygun fiyatlarla çatı bakımınızı yaptırabilmeniz için her an burada. Hemen teklif alın, sorunlarınıza anında çözüm bulun.

Profesyonel ustaları bulabileceğin tek adres!
Usta Arıyorum Ustayım Müşteri Arıyorum
Kategoriler
Bizi Takip Et
Ustamgeliyor facebook Ustamgeliyor twitter Ustamgeliyor instagram Ustamgeliyor Youtube Ustamgeliyor Google+Arkadas olalim

Yeni cikan yazilar sicak sicak E-Posta
kutuna gönderilsin ister misin?