Aradığın Usta Ayağına Gelsin - UstamGeliyor Blog

Psikologlar tarafından önerilen stresle başa çıkmanın 5 yolu

Her insan stresle başa çıkmak için uğraşır. Korkularımız, sorunlarımız gibi birçok konunun üstesinden gelmemiz için sakin olmamız gerekir.

Her insan stresle başa çıkmak için uğraşır. Korkularımız, sorunlarımız ve daha birçok konunun üstesinden gelmemiz için sakin, sağlıklı ve olgun kalabilmek için psikologlar tarafından tavsiye edilen belli yöntemler bulunmaktadır. Kişi bu tavsiyelere uyarak da gündelik veya olağan üstü streslerle başa çıkabilmektedir. İşte stresle baş etmeniz için yapmanız gerekenler:

yazı yazmanın faydaları.jpg


Yazın

İlk bakışta bir anlam ifade etmese de yazmak sizi olağan üstü rahatlatacaktır. Stres duygusunun en aza indirmenin en kestirme yollarından biri olan yazmanın sınırı olmamalıdır. Aklınıza her geleni, zihninizi her kurcalayanı, sizi her üzeni yazın ve rahatlayın.

yazı yazmanın psikolojik desteği.jpg

Sınava çalışan öğrenciler için uzmanların zihin temizleme yöntemi olarak kullandıkları yazma yöntemi, uzun yıllardır kullanılan ve psikologlar tarafından da hastalarına tavsiye edilen bir işlemdir. Tüm düşüncelerinizin kağıda dökülmesi, olaylara farklı bakış açısı kazanmanızı da sağlayacaktır.

vücut kaslarınızı sıkın ve gevşeyin.jpg


Vücut kaslarınızı sıkın/Esneyin

Vücudunuzdaki kasları sıkmanız her türlü gerginliğinizin sonucunda çok çabuk rahatlamanızı sağlayacaktır. Vücuttaki tüm kaslar 10 saniye kasıldıktan sonra gelen 20 saniyelik rahatlama hissine odaklanın. Bu şekilde gergin ve stresli ruh halinize gevşeme, rahatlık ve dinginlik sağlamış olursunuz.

yemek yapmak.jpg


Yeni tarifler deneyin

Çoğu kadın özellikle stresli hissettiği zamanlarda temizlik, yemek gibi uğraşlarla kendilerini oyalamayı tercih ederler. Psikologların tavsiyesi olan yemek yapma, her zaman yaptığınız veya sürekli tükettiğiniz yemeklerin dışında daha önce hiç yemediğiniz, yapmadığınız bir tarif olmalı.

yemek yapmanın önemi.jpg

Bunun nedeni ise yeni bir tarif yapmak tüm odağınızın ona verilmesi anlamına gelmektedir. Böylece aklınızı rahatsız eden düşüncelerden arınmanızı ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

öfke kontrolü.jpg


Öfkeliyken susun

Eminim hepinizin aklına ‘ Söz gümüşse sükut altındır.’ Ata sözü geldi. Aslına bakarsanız bu başlığın altına birçok ata sözü sıralayabiliriz fakat tam olarak anlatmak istediğimiz şu: ‘ öfkeyle kalkan zararla oturur.’’ yada ‘’ Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kararır.’’

öfkeyle susmak.Jpeg

Evet sıraladığımız ata sözlerinden de anlaşılacağı gibi öfkeli olduğunuz zamanlarda asla konuşmayı tercih etmeyin, susamayacak gibiyseniz de ortamdan uzaklaşın. Eğer öfkeli değil stresliyseniz ve birinden bir şey istemeniz, biriyle iş yapmanız veya iletişime geçmeniz gerekiyorsa da  işinizi kibarca halletmeye özen gösterin. Eğer kibar olamayacak kadar stresliyseniz de susun. Emin olun daha sonra çok daha mutlu olacağınızı göreceksiniz.

arkadaşlarla sohbet etmek.jpg


Kendinize zaman ayırın

Bunun sizin için ne kadar faydalı olduğunu ancak kendinize zaman ayırmaya başladıktan sonra anlayacaksınız. Gün içerisinde en az bir saat sevdiğiniz bir etkinlik yapın. Kitap okuyun, çay için, yazı yazın, arkadaşınızla sohbet edin… Mutlaka bir şey yapın. B öylece stres ve gerginlikten eser kalmadığını göreceksiniz.

https://www.ustamgeliyor.com/kapi-pencere-ve-balkon

Yorum yaz

Usta mı arıyorsun?

Ustamgeliyor.com ustalarla müşterileri birleştiren bir hizmet platformudur.Eğer bir ustaya ihtiyacın var ise-kısaca ihtiyacını belirt -gelen 7 teklifi karşılaştır-sana en uygun ustayı seç .

Talep oluşturmak için hemen logoya tıkla:

Kategoriler

En Popüler